Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Fizika>Inertinių dujų radionuklidų spinduliavimo ore, tiesioginės registracijos efektyvumo įvertinimas

Inertinių dujų radionuklidų spinduliavimo ore, tiesioginės registracijos efektyvumo įvertinimas

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Radionuklidų patekimas į aplinką ir jų charakteristikos. Puslaidininkinis detektorius. Radionuklidų pasiskirstymo atmosferoje modelis. Matavimo metodas. Koncentracijos skaičiavimo metodas. Išvados. Priedai (1).

Ištrauka

Ignalinos AE aplinka yra vienas iš pagrindinių pasaulyje esančių regionų, patiriančių branduolinės pramonės veiklos poveikį ir turi savotišką unikalumą. Tai beveik pastovus radionuklidų emisijos į pažemio orą šaltinis - AE kaminas. Ignalinos AE pasigaminę radionuklidai į aplinką emituojami per reaktorių kaminus ir turbulentiniais oro srautais išsklaidomi atmosferoje, iškrenta ir su krituliais išplaunami į žemės bei vandens telkinių paviršių. Inertinių dujų radionuklidai sudaro didžiausią dalį visų radionuklidų, išlekiančių per AE kaminą į pažemio orą.
Trumpaamžių inertinių dujų radionuklidų ( 41Ar, τ=1,8val; 87Kr, τ=76min; 88Kr, τ=2,8val; 133Xe, τ=5,24dienos; 135Xe, τ=9,14val.) spinduliavimas įrenginių, kur vyksta branduolių dalijimosi reakcijos, aplinkoje lemia jonizuojančiosios spinduliuotės dozę. Nuolatinių monitoringo stebėjimų metu registruojama tiktai suminė didžiausia trumpaamžių, inertinių radioaktyvių dujų spinduliuotė, ir todėl reikalingas greitas metodas matuoti atskirų radionuklidų koncentracijas AE ventiliaciniame ore periodiškai ir visais ypatingais AE darbo atvejais. Šią būtinybę diktuoja tokių duomenų trūkumas interpretuojant atskirų radionuklidų koncentracijų aplinkoje kitimus ir skaičiuojant jonizuojančiosios spinduliuotės dozės pasiskirstymą AE fakele. Atskirų radionuklidų koncentracijų matavimui reikalingas labai operatyvus bandinio parengimas, gama spektrams su aukšta skiriamąja geba matuoti.
Šiuolaikiniai gama spektroskopijos pasiekimai leidžia, naudojant švaraus germanio gama spinduliuotės detektorius su aukšta skiriamąja geba, tiesiogiai registruoti gama spektrus lauko sąlygomis, parenkant reikalingas vietas atominiu elektrinių aplinkoje, ir išskirti charakteringus radionuklidų spinduliuojamus gama kvantus gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės fone.
Fizikos institute sukurtas mobilus įrenginys (automobilyje) inertinių dujų radionuklidų koncentracijų ore matavimui bet kuriame AE aplinkos taške su geografinių koordinačių registracija ir meteo informacijos priėmimu. Metodo įgyvendinimui reikalingi teoriniai skaičiavimai, kad iš užregistruotų gama kvantų spektrų būtų galima įvertinant registracijos efektyvumą, paskaičiuoti koncentraciją ir savitąjį aktyvumą ore. Didžioji gama kvantų dalis į detektorių patenka atlėkę iš nedidelių atstumų, tačiau norint padidinti matavimo tikslumą, reikėtų įvertinti gama kvantų atlekiančių iš 100 metrų ir didesnių atstumų.
Darbo tikslas buvo sukurti metodą, kuris leistų suskaičiuoti ore pasiskirsčiusių radionuklidų spinduliuotės registracijos efektyvumą ir įvertinti jų savitąjį aktyvumą Bq/m3. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-19
DalykasFizikos kursinis darbas
KategorijaFizika
TipasKursiniai darbai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis283.71 KB
AutoriusJulija
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasR. Jasiulionis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFizikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Inertiniu duju radionuklidu spinduliavimo ore [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 17 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • R. Jasiulionis
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą