Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Fizika>Bendri difuzijos dėsningumai kietuose kūnuose

Bendri difuzijos dėsningumai kietuose kūnuose

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435
Aprašymas

Įvadas. Kietųjų kūnų sandara. Kristalinių gardelių defektai. Pernešimo reiškiniai kietuose kūnuose. Netiesinės difuzijos lygtis ir jos analizinio sprendinio vienatinumas ir konvergavimas. Netiesinė difuzija neizoterminiu atveju. Difuziniai procesai. Tyrimas. Išvados. Priedai (3).

Ištrauka

Difuzinių procesų teorinis nagrinėjimas pakankamai aktualus, nes difuziniai procesai plačiai naudojami gaminant mikroshemas bei kitą elektroninę aparatūrą. Difuzija – tai reiškinys, kai pernešami medžiagų atomai vykstant chaotiškam atomų šiluminiam judėjimui. Be lėtos atominės difuzijos yra žinoma ir difuzija sužadintose sistemose, kai vakansijos ir priemaišų atomai nėra šiluminėje pusiausvyroje su gardele. Labai stiprią difuziją turime, kai pradiniu laiku visos vakansijos yra sužadintos ir difuzijos koeficiantas siekia begalybę.
Kietame kūne difuzija vyksta vakansijomis, tarpmazgiais ir savidifuzija. Kad atomas judėtu tarpmazgiais jis turi turėti pakankamai didelę energiją. Tada jis išeina iš savo mazgo.
Eksperimentiškai atrastas sužadintų vakansijų superdifuzijos reiškinys atveria naujas galimybes modernių technologijų plėtrai, plėsti miniatiūrinių mikroelektronikos prietaisų gamybą.
Darbo tikslai ir uždaviniai:
1. susipažinti su defektų rūšimis kietame kūne;
2. palyginti boro ir fosforo difuzijos pasiskirstymo profilius silicio kristaluose;
3. susipažinti su netiesine difuzijos teorija.

Paprasčiausios kietųjų kūnų savybės, kuriomis jie ryškiai skiriasi nuo dujų, yra formos ir tūrio pastovumas. Nuo peršaldytųjų skysčių - vadinamųjų amorfinių kūnų (stiklas, pikis ir kt.) - kietieji kūnai skiriasi kristaline struktūra. Daugelio kietųjų kūnų iš išorės taisyklinga geometrinė forma buvo pastebėta seniai, ir tokie kūnai buvo pavadinti kristalais. Kristalus riboja plokščios, taisyklingai viena kitos atžvilgiu išdėstytos sienos, susieinančios briaunose ir viršūnėse. Pavyzdžiui, valgomosios druskos NaCl kristalai yra kubo formos 2.1 pav. Kvarco kristalai šešiasienės prizmės, užsibaigiančios šešiabriaunėmis piramidėmis 2.2 pav.

Tačiau tvirtas eksperimentinis pagrindas medžiagos kristalinio būvio tyrimui buvo padėtas tik atradus rentgeno spindulius. 1912 m. M. Laue pastebėjo rentgeno spindulių išsibarstymą kietojo kūno kristalinėje gardelėje, tartum ji būtų erdvinė difrakcinė gardelė su labai mažu periodu. Panaudojant rentgeno spindulius, sukurtas puikus metodas kietųjų kūnų vidinėms sritims zonduoti. Iš rentgenogramų buvo įsitikinta, kad kristalų dalelės išsidėsčiusios taisyklingai (tvarkingai), ir net iš-matuoti vidutiniai atstumai tarp jų.
Kietieji kūnai, kurių kristalinė gardelė yra vienoda visame tūryje, vadinami monokristalais. Tai - stambūs pavieniai kristalai, kurių matmenys kai kada buna gana dideli.

Daugelis kietųjų kūnų yra smulikiakristalinės struktūros, t. y. juos sudaro daug suaugusių į vieną smulkių kristalėlių, kurie yra vienas kito atžvilgiu išsidėstę visiškai netvarkingai. Tokie kietieji kūnai vadinami polikristalais. Jiems priklauso metalai, kuriuos visada galima atskirti nuo kitų kietųjų kūnų pagal jų ,,metalinį blizgesį" ir kalumą.
Metalams pereinant į kietąjį arba skystąjj būvį, pavyzdžiui, kondensuojantis metalo garams, išoriniai (valentiniai) atomų elektronai netenka ryšio su ,,savais" atomais ir lengvai pereina nuo vieno atomo prie kito. Todėl jie vadinami laisvaisiais, arba sukolektyvintais. Metalų kristalinių gardelių mazguose yra teigiami jonai, susidarę iš atomų, nuo jų atsiskyrus elektronams, o gardelės viduje ,,plaukioja" laisvi
elelktronai, sudarantieji metale savotiškas elektronines dujas. Vienvalenčiuose metaluose vienam atomui tenka vienas laisvas elektronas. Tokia metalų struktūra paaiškinamas geras jų šiluminis ir elektrinis laidumas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasFizikos diplominis darbas
KategorijaFizika
TipasDiplominiai darbai
Apimtis30 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis902.21 KB
Autoriusegidijus
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasProf. habil. dr. A. J. Janavičius
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasTechnologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bendri difuzijos desningumai kietuose kunuose [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 30 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Prof. habil. dr. A. J. Janavičius
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą