Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Fizika>Fizika (137)

Fizika (137)

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Medžiagų molekulinė sandara. Molekulinės kinetinės teorijos pagrindiniai teiginiai. Idealiųjų dujų dėsniai. Idealiosios dujos. Dujų slėgis. Klaiperono – Mendelejevo lygtis. Izoprocesai. Temperatūros sąvoka. Temperatūrų skalės. Idealiųjų dujų būsenos lygtis. Universaliosios dujų konstantos fizikinė prasmė. Molekulių judėjimo statistika. Maksvelo ir Bolcmano pasiskirstymas. Vidinė energija ir jos kitimas. Termodinamika. Termodinaminis kūnų tyrimo metodas. Pirmasis termodinamikos dėsnis. Dujų plėtimosi darbas. Pirmojo termodinamikos principo taikymas izoprocesams. Adiabatinis procesas. Grįžtamieji ir negrįžtamieji procesai. Karno ciklas. Antrasis termodinamikos dėsnis. Entalpija. Entropija.

Ištrauka

Molekulinės kinetinės teorijos pagrindiniai teiginiai yra šie:
1. Visos medžiagos yra sudarytos iš molekulių (molekules sudaro atomai), tarp kurių yra tarpai.
2. Molekulės visą laiką chaotiškai juda.
3. Nedideliuose atstumuose molekulės veikia viena kitą traukos ir stūmos jėgomis, kurios yra elektromagnetinės ir kvantinės prigimties.
Kiekvienos medžiagos molekulės nepaliaujamai juda. Chaotiškas molekulių ar atomų judėjimas vadinamas šiluminiu judėjimu, nes nuo jo intensyvumo priklauso kūno temperatūra. Dujų molekulės juda slenkamuoju judėjimu, be to, sukasi apie savo masės centrą. Molekules sudarantys atomai svyruoja vienas kito atžvilgiu. Kūną šildant, kiekvienos rūšies judėjimo energija didėja, ir dėl to kyla kūno temperatūra. Kietuose kūnuose dalelės laisvai slinkti negali, jos tik netvarkingai svyruoja apie pusiausvyros padėtis. Skysčiuose molekulių šiluminis judėjimas turi ir dujų, ir kietųjų kūnų molekulių judėjimo požymių.
Dėl traukos jėgų molekulės yra arti viena kitos ir sudaro skystus bei kietus kūnus. Labai mažais atstumais tarp molekulių veikia stūmos jėgos. Didžiausias atstumas tarp molekulių, kuriam esant pastebimos sąveikos jėgos, vadinamos molekulinio veikimo sferos spinduliu. Jei atstumai tarp molekulių 2 –3 kartus didesni už molekulės skersmenį, tai stūmos jėgos praktiškai lygios nuliui. Pastebimos tik traukos jėgos. Artinant molekules, traukos jėgos tarp jų didėja ir drauge atsiranda stūmos jėgos. Stūmos jėgos greitai didėja, kai atomų apvalkalai pradeda dengti vieni kitus. Toliau artinant molekules stūmos jėgos viršija traukos jėgas.
Paprastai traukos jėgos laikomos neigiamomis, o stūmos – teigiamomis. Traukos jėgos tarp molekulių ir atomų trukdo ištemti kietąjį kūną, o stūmos jėgos – jį sugniuždyti.
Daugelis reiškinių (pvz. Brauno judėjimas) įrodo, kad molekulės yra labai mažos. Vandens molekulės skersmuo lygus 2,6 • 10 m = 26 nm.
Išreikšti molekulių ir atomų mases kilogramais ar gramais praktiškai nepatogu, todėl buvo įvestas papildomas vienetas – atominis masės vienetas – SI vadinamas unitu, sutrumpintai u.
Tarptautiniu atominės masės vienetu vadinama 1/12 anglies izotopo atomo masės dalis.
Skaičius, rodantis, keliems atominiams masės vienetams lygi atomo (molekulės) masė, vadinamas santykine (molekuline) mase.
Santykinė atominė (molekulinė) medžiagos masė rodo, kiek kartų to atomo masė yra didesnė už 1/12 anglies izotopo atomo masės dalį.
Tiksliai išmatavus unitą rastą, kad jis lygus 1,66 • 10 kg. Žinant santykinę molekulinę masę molekulės masę kg galima apskaičiuoti pagal formulę: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasFizikos konspektas
KategorijaFizika
TipasKonspektai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai7
Dydis105.02 KB
AutoriusPaulius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2011 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
FakultetasStatybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fizika (137) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 21 puslapis 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2011 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą